OBEC STUDENÝ
upr.jpg
STUDENSKÝ OBČASNÍK = STRÁNKY OBCE STUDENÝ OKRESU BENEŠOV
<font size="3">pohled na bezpečnostní přeliv hráze rybníka Širočina; financováno z Fondu hejtmana Stč. kraje</font>
pohled na bezpečnostní přeliv hráze rybníka Širočina; financováno z Fondu hejtmana Stč. kraje
S přispěním dotace  z Fondu sportu a volného času Středočeského kraje byl vybudován dětský koutek (2007).

S přispěním dotace z Fondu sportu a volného času Středočeského kraje byl vybudován dětský koutek (2007).

začátek rekonstrukce - srpen 2009

začátek rekonstrukce - srpen 2009

V září 2011 byla zahájena 2. etapa rekonstrukce této budovy.
rok 2012

rok 2012

I když se součástí našeho blízkého okolí stala  od roku 1977 dálnice, která se nachází asi 1 km severně od obce, stále je zde hodně lesů a zajímavých míst, která stojí zato navštívit.
knezna_002.JPG

Nedaleko Studeného se nachází poutní místo "U Kněžny" – kaplička, kterou roku roku 1919 nechala na přání svého zemřelého syna Josefa postavit paní  Františka Vošická z osady Petrova Lhota č. 5. V bezprostřední blízkosti této kapličky je studánka, jejíž voda podle pověsti uzdravila  slepou kněžnu. Každým rokem se zde konají první neděli v červenci (den pouti) pobožnosti.  A jak se ke kapličce dostanete? Ze Studeného se vydáte směrem na  Křivsoudov a necelý kilometr za obcí odbočíte do osady Petrova Lhota, kterou projdete až nakonec a  vydáte se   cestou, která vede vlevo. Od konce osady Petrova Lhota je to ke kapličce asi  už jen 1 km. Cesta vede mezi poli a klesá k můstku. Za ním vpravo přes louku je u lesa  sloupek s náboženskou tematikou, od kterého vede  ke kapličce cesta lesem asi 300 m.

Posledním dědicem této nemovitosti byl pan Josef Janeček ze Studeného 39, který zemřel 19. 10. 1968 bez zanechání závěti a bez dědice. Jeho majetek přešel na Československý stát – ONV Benešov, který poté kapličku převedl 26. 2. 1971 na MNV Studený. Toto rozhodnutí nebylo nikdy zrušeno, kaplička je majetkem obce Studený.

kaplička "U Kněžny"

kaplička "U Kněžny"

knezna_005.JPG
Haltýře

Haltýře

V Petrově Lhotě můžete na rybníčku uprostřed osady vidět haltýře, což jsou malé historické roubené stavby na přechování ryb před prodejem.

Židovský hřbitov

Židovský hřbitov

Dalším tipem na malou procházku je návštěva starého  židovského hřbitova.  Hřbitov se nachází  asi 700 m JV od obce. Ze Studeného  se dáte po silnici směrem na Dunice a v mírné pravotočivé zatáčce  (asi 400 m za obcí) odbočíte vpravo na polní cestu. Po cestě přes zpevněný můstek se dostanete k  malém hájku, který když směrem doprava obejdete, tak se ke hřbitovu dostanete z horní části hájku.  Před zatopením přehradní nádrží   sem byly v roce 1974 přeneseny cenné náhrobky z židovských hřbitovů v okolí.

St17_100.jpg
Bez názvu2.png
Pozvánka na hasičský ples - r. 1937

Pozvánka na hasičský ples - r. 1937

Škola ve Studeném - rok 1953

Škola ve Studeném - rok 1953

Budování nástěnky

Budování nástěnky

Ochotníci - Vládkyně dešťů

Ochotníci - Vládkyně dešťů

Hasičská soutěž 1982

Hasičská soutěž 1982

Foto dnešních teenagerů z roku 2001

Foto dnešních teenagerů z roku 2001

nahoře zleva: Václav Bartoň, Filip Vopěnka, Martina Karafiátová, Patricie Šimková, Daniel Korbel a Michal Šedivý
dole zleva: Michal Karafiát a Jakub Vopěnka
Děti malovaly obrázky na téma "Co byste si přály ve spolkovém domě ve Studeném?" Nejvíce obrázků bylo s posilovnou nebo tělocvičnou a divadlem. Všem malířům děkujeme.  nahoře zleva: Jiří Dědič, Eliška Burdová, Veronika Lebedová, Nikola Vítová, Monika Burdová  prostřední řada zleva: Petr Lebeda, Dominik Němec, Jiří Burda, Vojtěch Čermák, Ondřej Dědič, Jan Urbánek a Kristýna Vítová  dole zleva: Anna Burdová, Daniela Němcová, Ondřej Zelenka a Petr Urbánek
Děti malovaly obrázky na téma "Co byste si přály ve spolkovém domě ve Studeném?" Nejvíce obrázků bylo s posilovnou nebo tělocvičnou a divadlem. Všem malířům děkujeme. nahoře zleva: Jiří Dědič, Eliška Burdová, Veronika Lebedová, Nikola Vítová, Monika Burdová prostřední řada zleva: Petr Lebeda, Dominik Němec, Jiří Burda, Vojtěch Čermák, Ondřej Dědič, Jan Urbánek a Kristýna Vítová dole zleva: Anna Burdová, Daniela Němcová, Ondřej Zelenka a Petr Urbánek
Těší nás, že jste navštívili tyto stránky a doufáme, že sem zavítáte i někdy příště.
Napsat nám můžete na adresu studenskyobcasnik@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one